piątek, 22 czerwca 2012

Wiatraki, vol V, czyli wzruszenia przy lekturze

broszura Fakty i mity o wiatrakach dotarły i do mnie. Lektura jak lektura, momentami rozczulająca. Jak w miejscu, w którym autorka pisze o tym, że wiatraki ptakom nie szkodzą, co mają udowadniać badania. Jakie? Tego już nie pisze, czemu się nie dziwię. Jak już tutaj pisałem, są badania wskazujące na to, że im więcej wiatraków na danym terenie, tym więcej ptaków ginie.


Na łopatki rozłożyło mnie natomiast stwierdzenie, że wiatraki nie szkodzą turystyce, wręcz przeciwnie – budują proekologiczny obraz gminy, a wycieczki przyjeżdżają obejrzeć farmy wiatrowe. Jeśli za turystów uznamy ludzi przywożonych przez spółkę Aquilo żeby zobaczyli z bliska wiatrak, to tak, to jest prawda. Ale jeśli nie, to można się pośmiać.

„-Nowakowa, gdzieście byli na wakacjach?
-Aaa, w Tunezji. Piękne farmy wiatrowe.
- No my mieliśmy jechać na Kretę, ale za mało wiatraków, nie byłoby co oglądać”

No ale jest jeszcze i punkt, w którym spółka zapowiada, że będzie wspierać lokalne środowiska twórcze. No to ja mówię: sprawdzam.

03 1090 2835 0000 0001 1612 2174

Czekam. 

6 komentarzy:

 1. eee... wezmiesz pieniadze od naganiacza?

  OdpowiedzUsuń
 2. Sprawdzam prawdomówność autorki broszurki. Wezmę, ale zrobię to dla Ojczyzny,wiysz, poświęcę się, a co!

  Z tą turystyką na przykład widać, że babeczka ma odbiorcę w dupie i uważa nas za debili - wystarczyłoby napisać, że wiatraki NIE wpływają na turystykę - co częściowo dałoby się jakoś umotywować, np. w okolice Dukli ludzie dalej jeżdżą. ale na Trygłąwa, robią to MIMO wiatrakó, a nie ZE WZGLĘDU NA NIE. Autorka uznałą jednak, że jak napisze, że wycieczki przyjeżdżają oglądać farmy wiatrowe, my to łykniemy jak młode pelikany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tymi wiatrakami to idiotyzm. U nas też poprzednie władze miały taki pomysł - a tak, żeby wypromować samych siebie, że to nasza wieś wiatraki ma i że co my to nie jesteśmy.

  Śmierć ptaków, oszpecanie krajobrazu, osuszanie gleby, zmiana mikroklimatu, świsty - a energii wcale nie dużo, bo wiatry u nas wcale nie takie, żeby się to opłaciło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poniewaz napedzaja je tylko dotacje-to wystarczy.

   Usuń
 4. albo: dotacje-srotacje a głupiemu radość

  ;P

  OdpowiedzUsuń