sobota, 30 listopada 2013

Krew jak wino. Euromajdan i wiersz Tarasa MalkowyczaJest źle. Mówią, że do Kijowa przyleciały dwa samoloty OMON-u. Do autobusów jadących na Euromajdan nie wpuszczają kobiet. Pojawiają się apele, by nie przychodzić tam z dziećmi. Ljubow Jakymczuk pisze, że jeśli pójdzie, to tylko jeśli da radę z kimś zostawić syna i zabierze ze sobą kask. Ukraińcy są przekonani, że ich władza nie cofnie się przed niczym i autentycznie boją się tego, że wszystko skończy się rozlewem krwi i państwem policyjnym. Z drugiej strony, jak mówi Ljubow, ludzie są zjednoczeni, panuje nastrój euforii. Nigdzie nie ma partyjnych flag - tylko ukraińskie i unijne.

Do złych wieści - dobry wiersz. Taras Malkowycz. Jak mówi sam autor, wiersz w kontekście informacji o wydarzeniach może być symboliczny, bo bici i krwawiący ludzie chronili się dziś w Soborze Michajłowskim i to waśnie tam jest teraz drugi Euromajdan.

***
... i w ogóle
możemy zniknąć krusząc się na wszystkie strony
jak rozsypywany popiół
tylko że rozwiewać będą się plewy
bo jeśli chleb – to ciało Boga
a my stworzeni na jego podobieństwo,
to nasze ciało – chleb z plew
więc nie takie mocne
ale daje nam to możliwość
bycia giętkimi, bo kiedy zginamy się
albo uginamy
plewy naszych chlebowych ciał
mogą lekko i bez przeszkód krążyć
gnane winem, które jest nasza krwią
co prawda, czasem wino łączy plewy
i my dostrzegamy jedno w drugim, że
nasze wargi są ulepione z najbardziej przesiąkniętych z nich.

13 komentarzy:

 1. To jest wspaniałe że jest naród, który chce umierać za unijną biurokrację a to Grecy ci Ukraińcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uuuu, kolejny heroicznie znoszący prześladowania przez okrutny, europejski reżim. Anonimie, rad bym usłyszeć, jak unijna biurokracja prześladuje Cię na co dzień.

   Nie przyszo Sz.Anonimowi do głowy, że w całej tej sprawie nie chodzi o powszechne uznanie w Ukrainie ślimaka za rybę śródlądową, tylko o przekraczanie granic po ludzku, tak, jak się teraz przekracza polsko-niemiecką czy słowacką albo o opór przeciwko rusyfikacji?

   Usuń
  2. Tzn. żeby nie było - też se lubię ponarzekać na Unię. Niemniej wygodnie mi się narzeka, gdy mam w kieszeni dowód osobisty, z którym mogę wjechać u siebie na mostek, skręcić w lewo i zatrzymać się dopiero na Gibraltarze.

   Usuń
 2. Znowu skopałem merytorykę za unię umieraliby geje, lesbijki i skłotersi no i urzędnicy struktur oni przynajmniej mieliby za co. Flagi unijne i tęczowe zgodnie powiewałyby na wietrze. Dalej wątpię że Ukraińcy chcą żeby im zmienili ślimaka w rybę a Tryzuba w widły, nawet za to żeby ich dziewczyny mogły swobodnie podróżować tirami na Gibraltar .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z gejami prowokacje próbowała robić władza, tzn. Janukowycz zmajstrował proeuropejski marsz gejowski. Nie wyszło, jak widać.

   Usuń
  2. Jest w tym coś, piękni chłopy z OMON-u poprzebierani za laski w gejowskiej paradzie.

   Usuń
  3. Niestety, reżim samych brzydkich chłopów około 50 posłał. Zdjęcia są w internacie.

   ,,Jacyś dwaj cywili/Mordy odrapane, włosy jak badyli'', jak mówi stara, lwowska piosenka.

   Usuń
  4. Oka se nie zrobili ani cycków nie przyprawili i obserwatorów z unii chcieli nabrać.

   Usuń
 3. Jedyne co w tej całej sytuacji to ten wierszyk. Reszta to lekko wk..... wspaniała Unia podpuściła ludzi i zostawiła ich sobie samym. Tak zrobili z Węgrami i Czechami Unia to dalej ten sam chory zachód. Podziwiam Ukraińców ale do końca nie jestem przekonany czy wiedzą za co chcą ginąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie podejrzewam Eurosojuzu o jakieś wyrachowanie. Sprawa jest prosta - UE żeby fungować, musi się rozszerzać, Rosja żeby ziszczać sen o imperium musi trzymać Ukrainę za buzię. Pośrodku tego układu znalazł się Janukowycz, który jest ciemnym typem, co wiadomo nie od dziś, a od 2004. Ukraińcy śmigają po Unii i wiedzą, gdzie jest co i jak jest gdzie. Jeśli NAWET Polska po 10 latach wygląda jak kraj unijny, to wszystko może;)

   Usuń
 4. Jak patrzę na to co się dzieje mam wrażenie że coś rozgrzebaliśmy a naszych polityków to przerasta myślą tylko o przeczekaniu. Niezależnie czy będzie stan wyjątkowy czy nie powinni wykazać wyjątkową aktywność głównie w celu zwrócenia tam uwagi świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwaga jest zwrócona. Nie jestem jednak pewien, czy znam jakieś przypadki, gdy uwaga świata znacząco robiła komuś różnicę. Jeśli Janukowycz chce pójść tą drogą,, co Putin, opinię zachodu będzie miał w dupie. Jeśli myśli o lawirowaniu między Unią a Rosją, zastanowi się dwa razy.

   Usuń
 5. Dalej jest jeden wielki burdel, Ukraińcy mają namieszane w głowie wydaje im się że jak obalą rząd to Unia ich zaraz przyjmie. Spotykając się z Ukraińcami miałem wrażenie że są silnie podzieleni na wschód i zachód. Czy ten cały zamęt do rozpadu państwa.

  OdpowiedzUsuń