niedziela, 4 września 2016

Narodowe czytanie Gombrowicza. Polska, 2018

Jak ocena Kancelaria Prezydenta RP, narodowe czytanie Trans-Atlantyku zakończyło się pełnym sukcesem. W ponad 40 miejscowościach odbyły się inscenizacje bitew, w których Gombrowicz wziąłby udział, gdyby nie wyjechał do Argentyny. Jak podkreśla Jan Żaryn, z dokumentów znajdujących się w IPN wynika, że najprawdopodobniej zostałby zmiażdżony przez gąsienicę czołgu pod Mławą. W tym właśnie mieście odbyły się główne uroczystości obchodów, piknik historyczny . Jego kulminacją był konkurs na najlepsze dziecięce przebranie za zmiażdżonego Gombrowicza. Biskup Gądecki wygłosił piękną homilię o tym, jak Gombrowicz bembergowaniem bembergiem w berg przeciwstawiał się ideologii gender. W Łodzi powstał gigantyczny mural przedstawiający Gombrowicza wyklętego, którym by został, nieujawniając się po wojnie i kontynuując walkę. Na muralu Gombrowicz jedną ręką strzela do ubeków, drugą zapisuje pamiętne strofy o bembergowaniu prawem wilka.
Jak zapowiada Kancelaria Prezydenta, w 2019 planuje się narodowe czytanie Rafała Wojaczka.

4 komentarze:

 1. już się boje grup rekonstrukcyjnych w 2019!

  OdpowiedzUsuń
 2. ominęła mnie jakaś łamiąc wiadomość? bo z tego co wiem to kancelaria prędzej zorganizowałaby narodowe palenie książek gombrowicza a nie czytanie :-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, ostatni gość palący Gombrowicza na stosie bryluje teraz po tefałenach jako światły adwokat i krytyk JarKacza. A zapowiadał się na takiego zdolnego gauleitera.

   Usuń