wtorek, 21 kwietnia 2015

Jak zrobić, żeby w Polsce było dobrze - filmy o raperach

Żeby zrobić w Polsce dobrze, trzeba Polskę zrozumieć i lud jej razem z nią, co zresztą na jedno wychodzi. Dawniej żeby zrozumieć lud, trzeba było łazić po cały Polsce z przyległościami i zbierać pieśni. Teraz, żeby poznać pozbawione samoświadomości wyobrażenia ludu o świecie wystarczy oglądać filmy o raperach. 

Można na przykład zestawić sobie ,,Jesteś Bogiem" z ,,Ósmą milą", żeby wyłapać różnicę między obiegowym sądem o świecie w polskiej a amerykanckiej kulturze popularnej. 

W końcówce Ósmej mili Rabbit po wygraniu jakiegoś osiedlowego turnieju raperów odrzuca propozycję robienia turniejów samemu i rządzenia lokalnym raperskim światkiem i idzie do fabryki robić maski samochodowe żeby zarobić na własne studio. Polski widz wie, że w tej fabryce to prędzej się dorobi jakiejś nieprzyjemnej choroby zawodowej a nie studnia nagraniowego. Ale amerykancki potrzebuje happy endu, a przy tym widz amerykancki, przynajmniej ten przez twórców projektowany, wierzy w american dream, od pucybuta do dzierżyknuta kapitalistycznego jakiegoś. 

,,Jesteś Bogiem" jak się kończy, to wiadomo - chłopaki zostają ogólnopolskimi gwiazdami, legendami gatunku. Jeden skacze z okna, reszta bije się z managerem, który ich wyruchał po całości na kasie. Kończą, jedząc sałatkę przed telewizorem w bloku. I to jest mniej więcej ucieleśnienie tego, jak wyobrażamy sobie ziszczenie połlisz drim. Tacy jesteśmy. Tako przebodly nas ojczyzno, ziomy. 

2 komentarze:

 1. Totalny brak zrozumienia dla zjawiska, Rahim tu był i ja tu byłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O szczęście niepojęte, duch Magika, Rahim, Fokus, a takoż i zapewne Liroy i Pan Japa zawitali w me skromne progi.

   Nocia jest o różnicach między wyobrażeniami projektowanego odbiorcy filmu w Hameryce i w Polsce, o mitach w których wierzą ludzie z tej i z tamtej strony oceanu. Można wskazać błędy, jeśli się takie widzi.

   Usuń