wtorek, 10 maja 2016

GRH ,,Rzeczy Przyjemne" zaprasza. Tanio i smacznie.

Niniejszym powołuję do życia Grupę Rekonstrukcji Historycznej ,,Rzeczy Przyjemne". W skrócie GRH RP. Czekam na zgłoszenia. Mówię już w skrócie, jak by to miało działać.

No więc wyobraźmy sobie. Jest święto jakieś. Odłonięcie pomnika, bo ja wiem, husarza na Kasztance albo innego tam kogoś ważnego. Jest już po przemówieniach notabli, już po pokropku, jest po dawce afektowanej, patetycznej poezji o tym, że nic nie jest tak super jak ziemia ojczysta i nawet jakby człowiek miał do wyboru: truskawki ze śmietaną i cukrem albo wielką michę ziemi ojczystej, to nie zawaha się chwili jego serce, bo inaczej będzie w poniewierce.
I wtedy długo zapowiadany gwóźdź programu. Występ GRH RP. Wszyscy czekają, a tu jak przychodzi co do czego, to grupa siada za długim stołem i żre bażanty. Bo akurat rekonstruuje ucztę u Wierzynka. I żre w tym upale bite cztery godziny, do wypęku. A bidne harcerze na warcie honorowej tylko ślinę przełykają. A bidne notable się pod marynarami gotują i w marynaty zamieniają. A my nic, twardo rekonstruujemy picie win sprowadzanych z Węgier chłodniuśkich, w zroszonych delikatną mgiełką gąsiorach podawanych, drób palcyma jemy, w serwetki dyskretnie wycieramy. Niechaj Polska zna, jakich synów (i córki) ma!

Bo GRH RP rekonstruowałaby, zgodnie z nazwą Rzeczy Przyjemne z naszej historii. Nie tylko rzeczoną ucztę u Wierzynka, ale i obiady czwartkowe, i odpoczynek Kochanowskiego pod lipą, i romanse władców poszczególnych, wicie wianków, wesela, a nawet może i co radośniejsze stypy. Na zgłoszenia czekam pod moim tradycyjnym berdyczowskim adresem. Tylko poważne oferty.

4 komentarze:

 1. A, powiedzmy, takie bachanalia i chichotanie topless?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadnego bachanaliumu nie będzie. TYLKO NASZA WIELKA DUMNA HISTORIA. WSTAJEMY Z KOLAN. Więc możemy co najwyżej rozpasanie czasów saskich i popuszczanie pasa, ostatecznie ruję i poróbstwo późnej I RP.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Noc poślubną Mieszka i jego przedchrześcijańskich żon (żeby ukazać ohydę pogaństwa, oczywiście).

   Usuń