środa, 5 marca 2014

Serhij Żadan: To wszystko kiedyś się zacznie

Wszyscy patrzą na Krym, tymczasem na wschodzie Ukrainy też niespokojnie. Jeszcze parę dni temu w Charkowie między zwolennikami Janukowycza a przeciwnikami tegoż toczyły się walki o budynek ichniego urzędu wojewódzkiego.  W walkach brał udział Serhij Żadan. W zeszłą niedzielę Żadan dał znak życia. Pisarz odnalazł się z głową rozciętą w dwóch miejscach, wstrząśnieniem mózgu i podejrzeniem złamania nosa. - Kazali mi uklęknąć, więc powiedziałem, żeby poszli w chuj - wyjaśniał na Tweeterze źródło obrażeń. Z okazji odnalezienie Żadana, a także z okazji tego, że w Polsce znany jest przede wszystkim jako prozaik, tradycyjne, lasowiackie, wykonane domowymi metodami tłumaczenie.


Serhij Żadan:

To wszystko kiedyś się zacznie

Wszystko, co zobaczysz we śnie
lotniska, jakie masz w zapasie
trawa w basenach, ptaki na stacji
przesiane ciepło końca wakacji

wszystko przykrywają oceany
i rozkazy handlowych korabi
wyciągają z węglowego tła
podwodnych duchów łamane ciała,

nie śpią do rana, zgubiwszy drogę
wymieniają ciemność – mokrą, suchą, jeszcze
w sercu i w duszy z ogniem i lodem
wpędzają się w niewygody i deszcze

I czarnej zimy kapitanowie
ścigani przez kraty i zmęczenie
już się kłócą pogubieni we mgle
zatapiając własne korabie

Przepalają rakietami mgły kłęby
i wysypują szczodrze w głębię
czarną rozpacz w Cejlonie zebraną
Teraz i ty nie zaśniesz do rana

7 komentarzy:

 1. Podsumowując świat się wali i poeci od ex librisów, krwią juchą broczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eeee, Żadan nigdy nie był od exlibrisów. Polecam jego prozę. Z tego, co pisze, w Charkowie zawsze były dymy i wszyscy demonstrowali we wszystkich sprawach. Ale żeby aż tak to faktycznie nie.

   Usuń
 2. Jak nie ? widziałem go zlanego krwią w Tele -Fikcji a Ex libris to ten sam z Majdanu opony, gostek flaga i wypożyczalnia wierszy dla wiejskich bibliotek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A, chyba że w tym sensie.

   Usuń
  2. Strefy wpływów, czołgi, rakiety i samoloty i naród co piękne wiersze pisze. Siły zbrojne poetów przeczuwający wierszami jak senne mary liryczne. Wszystko po to żeby jeszcze raz się przekonać że zachód jest zakłamany a wschód imperialny zakompleksiony i cyniczny.

   Usuń
  3. No i samotny, biały żagiel na korabiu.

   Usuń
 3. Niezły wiersz, niezłe tłumaczenie. A trafiłem tu przez przypadek ścieżką liternetową, hehe. Zamierzam dołączyć sobie ukraiński do portfolio (od czasu majdanu), to rzeczywiście wdzięczny język do nauki dla Lachów (jak czeski i słowacki), choć tym samym równie wymagający (w robocie) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń