sobota, 28 listopada 2015

Nowa Jeżycjada. Najładniejsze zdanie.

Jako że akcja nowego tomu dzieje się równolegle czasowo (o czem mnie Kasia uprzedzała) do poprzedniego tomu, z rzeczy istotnch dla jeżcjadowego universum nie pojawia się w nim nic, czego nie było w poprzednim, o czem z kolei pisałem TUTEJ
Można byłoby napisać o trasngresji genderowej w Febliku, ale, dzięki Bogu, nie jestem już na polonistyce i wszelkie kabotyńskie gesty wykonuję w związku z tym tylko wtedy, kiedy mam ochotę, a nie wtedy, kiedy muszę zaliczyć warsztaty krytyczne. 
Z Feblika wypiszę zatem najładniejsze zdanie w książce, bo ładnych zdań w niej pełno (a w kawałku dotyczącym skansenu to już w ogóle). 

Tu panowała naturalność, szczerość i- co wydawało się niezwykłe - nikt nie mylił szczerości z mówieniem rzeczy przykrych. 

M. Musierowicz, Feblik, Łódź 2015, s. 158. 

8 komentarzy:

 1. w sensie że każdy miał bliźnich w ...głebokim poważaniu i nie obchodziło go czy to co mówi sprawia komuś przykrość? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym blogu respektujemy wartości, które ukonstytuowały naszą Cywilizację.

   Z Musierowicz po prostu nie drwimy. Drwiny z Musierowicz to prosta droga do chaosu i barbarii.

   Usuń
  2. wybaczcie mie, kumie, ja nieuczony! :-P

   Usuń
  3. Hitler też zaczynał od podśmiechujek z Jeżycjady. Pamiętajmy o tym.

   Usuń
 2. A miałam nadzieję przeczytać tutaj równie ciekawą i wnikliwą recenzję "Feblika" jak to było w wypadku "Wnuczki...".

  OdpowiedzUsuń
 3. Sęk w tym, że ze względu na specyficzną konstrukcję obu tomów (akcja symultanicznie rozgrywająca się w różnych miejscach) Feblik dzieli z Wnuczką najistotniejsze dla jeżycjadowego universum elementy, takie jak cień śmierci kładący się na Borejkach, jak ich ustąpienie (tak, to dobre słowo) z Poznania, jak symboliczne pęknięcie Borejkowej kamienicy. Chociaż mamy w tym tomie drug symbol - za naprawę bierze się (no, za sprzątanie gruzu) narzeczona Ignacego Grzegorza, co może stanowić symboliczne przekazanie pałeczki. Byłby zatem Feblik łagodził pesymistyczną wymowę Wnuczki? Możliwe, że tak. Zobaczymy, co będzie za rok, w przyszłym tomie.

  OdpowiedzUsuń