wtorek, 26 lutego 2013

Archiwum ni bedzie

Jak donosi nasz fanpejdż Wszystko Jest Folkiem, nie możemy zrobić oficjalnego archiwum audycji, czyli miejsca, gdzie można byłoby posłuchać, cośmy nadawali np. pół roku temu. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi uznały bowiem, że w ramach tego, co radio płaci, zagrażałoby to interesom wykonawców, autorów, kompozytorów charakteryzatorów i cieciów w studiach nagraniowych.
Oczywiście, nikogo ta decyzja nie chroni, poza samymi organizacjami. Górale z Dagestanu, co to ich chcę dzisiaj puścić grosza od ZAiKS-u nie zobaczą. Natomiast dzięki wpłatom radia Studnia ZAiKS może lepiej bronić praw wydawców takich tuzów jak Kombii czy inna Doda, ma na pensje dla kontrolerów sprawdzających, czy fryzjerka nie puszcza klientom Dody bez bumagi (czy z bumagą, czy bez - to powinno być karalne jako nękanie), etc.
I tak jest jeszcze nieźle. Gdy w Lampie i Iskrze Bożej parę lat temu czytałem opowiadanie Jarosława Lipszyca o społeczeństwie przyszłości, w którym pożyczanie ludziom książek było karalne jako okradanie wydawcy, czytałem to, jak s-f. A tu guzik, dyrektywa unijna, nakazująca płacenie autorom tantiem przez biblioteki od każdego wypożyczenia książki istnieje.
Niby sprawa fajna, bo biblioteki nie będą kupować bestsellerów, żeby ograniczać koszty tantiem. Zamiast kolejnej książki typu ,,Clarkson robi kupę'', pozycje z dziedziny turkologii. Zamiast Kalicińskiej-Radwański. Raz wydana dycha na tomik kosztów już nie wygeneruje, a Kalicińsko ciągle bedo ludzie wypożyczać i Tantiemy trza bedzie płacić. Ale real bedzie inny - Kalicińską trza bedzie kupić, żeby samorząd nie skasował biblioteki z braku czytelników, a na turkologię pieniędzy nie starczy. Albo wprowadzi się opłaty za wypożyczanie, a strefa wykluczenia społecznego się poszerzy o ludzi wykluczonych ekonomicznie także z korzystania z dóbr kultury. Prześladujo nas, a bedzie jeszcze gorzy. Pamiętajcie, że zaczęło się od zabronienia nam zrobienia archiwum.

3 komentarze:

 1. Czesław Niemen nie wziął z ZAiKS-u ani złotówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pytaj, ile Niemen wziął od ZAiKS-u, ale ile ZAiKS wziął od Niemena. Nie mam nic do instytucji tantiem, ale do praktyki instytucji zbiorowego zarządzania prawami.

   Usuń
  2. Niemen nic od nic nie brał bo to komuna.

   Usuń