poniedziałek, 25 lutego 2013

Niezawodne Super Nowości

A jednak trochę zawodne. Nie znalazłem w necie tekstu z zeszłego tygodnia o nielegalnym upamiętnieniu ukraińskich ofiar Urzędu Bezpieczeństwa. Stanął sobie na cmentarzu krzyż brzozowy i tabliczka z nazwiskami ofiar. Na tabliczce ktoś położył wieniec z żółto-niebieską wstęgą. Jako że nazwiska były napisane cyrylicą, niezawodne Super Nowości uznały, że idzie o żołnierzy UPA. Tekst brzmiał trochę jakby dyktował go zmartwychwstały Gerhard, a kończył się przezabawną konkluzją.
Autor dochodził do wniosku, że samowolnie postawiony krzyż może być... prowokacją ukraińskich nacjonalistów! A w prowokacji miałoby chodzić o to, żeby Polacy krzyż usunęli i wyszli na buców. Wyobraziłem sobie spisek członków OUN i partii Swoboda, którzy siedzą gdzieś w Zachodniej Ukrainie w jakimś poupowskim bunkrze i rozmyślają, jak tu Polakom życie uprzykrzyć. Aż w końcu jakiś geniusz zła wpada na pomysł: postawimy im nielegalnie brzozowy krzyż! To na pewno cios wymierzony w polskie wampiry.
Ale tekstu ni ma, więc nie znęcam się nad cytatami z niego, tylko z tekstu wcześniejszego. Idzie o tekst Czy sejm potępi akcję Wisłę? (sic!) Sprawa na tym blogu nienowa: Sejm duma, czy nazwać wypędzanie ludzi z domów, palenie wsi, grabienie majątku, mordowanie, a także zamykanie ludzi w obozach koncentracyjnych złem. Piotr Samolewicz o wypowiedź poprosił księdza Isakowicza-Zaleskiego i zrobiło się wesoło. Nie idzie tylko o to, że w tekście wypowiada się tylko jedna strona, przeciwna uchwale, chociaż znalezienie kontaktu ze Związkiem Ukraińców w Polsce (są na Fejsie, służę linkiem w razie wu), Stowarzyszeniem Łemków albo Zjednoczeniem Łemków nie jest sztuką specjalnie trudną. Idzie o to, że ta strona wypowiada się niemiłosiernie wręcz głupio.
''Problem polega na tym, że nie da się sensownie rozmawiać o akcji “Wisła”, jeśli strona ukraińska nie uznała dotychczas faktu ludobójstwa na Wołyniu dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach, Żydach, Ormianach i samych Ukraińcach, skoro z samej Ukrainy nie wyszła akcja potępieńcza akcji UPA. ''

Tłumaczę z księdzozaleskiego na polski. ,,Hej, Łemkowie, chcecie, żebyśmy powiedzieli, że palenie wsi jest be? Załatwcie z Ukraińcami potępienie UPA, ok?''.

,,Projekt uchwały jest działaniem od końca, gdy nie zauważa się, że akcja “Wisła” była odpowiedzią na to, że po II wojnie światowej na wschodnich terenach dwóch województw rzeszowskiego i lubelskiego zagnieździły się formacje UPA, działające przeciwko państwu polskiemu''

Tłumaczenie: czystki etniczne prowadzone przez nas są spoko, bo my mamy powody. Równie dobrze ksiądz mógłby powiedzieć, że zamordowanie Fieldorfa-Nila było odpowiedzią na zagnieżdżenie się w Polsce formacji WiN, działających przeciwko państwu polskiemu.

,,Wątpliwości budzi  też  osoba przewodniczącego   sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych Mirona Sycza, który jest  synem banderowca. Czyżby chciał wybielić swojego ojca?''

Rozliczanie dzieci z przeszłości rodziców to żenada sama w sobie, ale jest jeszcze jedna sprawa. W jaki sposób uznanie, że wypędzanie ludzi z ich domów jest złe miałoby wybielić Sycza seniora? Ten związek jest tajemnicą księdzozaleskiego rozumowania. Widzę tu materiał na licencjat z logiki.

Mieszanka ignorancji z pewnością siebie prezentowana w materiale Piotra Samolewicza nie jest u ks. Zaleskiego większa niż u innych miłośników akcji Wisła. Moje zastanowienie budzi profesja księdza, który księdzem jest z zawodu w końcu i Ewangelię powinien kojarzyć. Czy w księżowskiej Ewangelii Jezus każe przed proszeniem o wybaczenie żądać przeprosin w dodatku, żeby było śmieszniej, nie od winowajcy, a od np. siostry żony jego sąsiada?


8 komentarzy:

 1. Nie przetłumaczysz. Nie da rady Janusz.
  Od kilkunastu lat próbuję nie da się.
  Normalnie się nie da.
  Piszesz ten tekst języku Narodu Wybranego. Najlepszego pod Słońcem i Przedmurzem Obrotowym a nad przedmurzem kalesony Wołodyjowskiego.
  Cały świat powinien wielbić te kalesony.
  Sam wiesz kto po nich chodził.

  Jak się tu odezwie córka albo syn Wybranego Narodu to tym samym da dowód na jakże charakterystyczną wśród Przeczystych Czcicieli Sam wiesz Czyich Kalesonów umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem.

  Slava!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. eeeee.... nie ma już prowdziwków cy co...

  OdpowiedzUsuń
 3. No to odzywam się ja, córka. Charakterystycznie.
  Pytanie: czemu uogólniasz, jesteś złośliwy/złośliwa wielce, bo nie gorycz przez Ciebie przemawia, która byłaby zrozumiała. Nie lubię celowego kłucia wszystkich, bo jeden wart kopa.
  T(ycha)W(oda)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kłuję tylko SN i księdza ewentualnie, pis end lof.

   Usuń
  2. No to kto jest wart tego kopa?

   Usuń
 4. O, księdza, nie pozwalam! nie znam żadnego!, któremu chciałabym dowalić. Serio.
  Jestem katolem. I jestem z tego dumna;) i niech mnie wszyscy pocałują:) - motylek, ten brzydki;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile kojarzę, przedmiotem kultu w katolicyzmie nie są księża. Uważam, że wszyscy ludzie są równi. Tak jak nie wyobrażam sobie odczuwania niechęci do kogoś tylko dlatego, że jest księdzem, jednonogim, Murzynem czy hodowcą owiec tak samo nie wyobrażam sobie puszczania mimo uszu głupich wypowiedzi kogoś tylko ze względu na koloratkę, jedną nogę czy owcę u boku, ani taryfy ulgowej dla instytucji tylko dlatego, że jest Krk.

   Usuń
 5. No tak. Zgadzam się w rozciągłości całej. Z wpisem ostatnim.

  OdpowiedzUsuń