niedziela, 6 października 2013

Ołeksandr Irwanec' - Pieśni wschodnich Słowian


A dzisiaj znów Irwanec'. Czyli kolejny odcinek serialu pod tytułem: ,,Czy poczucie humoru jest częścią poezji i dlaczego tak''. Mógłbym napisać, że świat z całą jego rozpaczą i nędzą sprawia, że drwina i groteska są czasem jedynymi językami, w jakich można z nim negocjować i wyjść z tego w miarę cało, ale napiszę, że Cepelia w wydaniu ukraińskim też jest wdzięcznym tematem jajcogennym.

Pieśni wschodnich Słowian

PIEŚŃ UKRAIŃSKA

PIERWSZA DZIEWCZYNA:
Oj, w naszej wsi, oj w naszej wsi
biją  w kuźni kowale
a dziewczęta pokochały
Oj, Bruce'a Lee, oj, Bruce'a Lee
Tylko ja, dziewczyna młoda,
kocham jednego Jean-Claude’a
Tylko ja, kowalowa żona
kocham Forda Harrisona

DRUGA DZIEWCZYNA:

Wieczorem w klubie Eldorado
Siedzą baby, siedzą dziady
Zagraniczny ekstrasens
Gwarantuje ekstra-sens
Pokochałam ekstrasensa
Jak róża w ogrodzie
Z całego serduszka
Dałam mu po mordzie

TRZECIA DZIEWCZYNA:

Przeleciało UFO
kosmiczna łódka
przeszukało wioskę
gdzie jest jeszcze wódka
Luby mój – kosmita
gwiazdowy, astralny
Dał mi połknąć  anty-
koncept hormonalny

DZIEWCZYNA CZWARTA

Spadła torba z garba
a w tej torbie raki
A tej grupie BuBaBu
Same neboraki. *


*aluzja do Wiktora Neboraka, pisarza, członka grupy. Przyp. tłum.

12 komentarzy:

 1. bardzo dobre. Lasowiacy czekają na swoją współczesną poezję. W Tobie nadzieja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Literatura Lasowiacka czyli Mohikanów samobójczo wyrżniętych przez cywilizację i zachłyśnięcie się blichtrem szklanych obcych koralików przywożonych z możliwie wszystkich saksów. Pozostałość reliktowa to jak w muzyce kilka babć rymujących po częstochowsku. Ukraińcy praktycznie nie mają już kultury ludowej mają taką ludową narodową. Z przyjściem kołchozów skończyło się chłopstwo. Kpina z tego jest adekwatna do poziomu powszechności tej pop ludowej kultury.
  Na temat pierwsza dziewczyna pewnie łapie program Polsatu.Druga się lansuje. Trzecia czytała pewnie Kiryła Bułyczowa iza cnotliwa na haju nie jest. Na koniec wygląda że jak u nas idzie rak nieborak. Gość podobno pisze dramaty to dopiero musi być ciekawe. Nastrój miałbym dobry, gdyby nie redaktor co na Nike mnie wkurzył. To mnie nie wolno nic głupiego a on to jak wieśniak poleciał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co było na Najkaczu, bom nie oglądał?

   Usuń
  2. Polityka Panie, polityka.

   Usuń
  3. Jednym Nike zawsze kojarzy się z butami a innym literatura z przeciwieństwem religii smoleńskiej. Najpierw gazeta wywołuje, prowokuje antysemitzm a teraz agresję wyznawców. Pytanie czy to potrzebne czy obowiązuje jakaś jedna linia pisarstwa. Czy ta nagroda powinna się nazywać polską nagrodą, czy wyborczej. Ekstrasens z tego taki że jak ktoś ma jakiś poziom to czy musi takie rzeczy pieprzyć, jak ja czasem byle wieśniak bo z Kolbuszowy.

   Usuń
  4. Pytasz się opowiadam a ty nabierasz wody w klawisze. Co świętość czy inne tabu Twojem naruszył, obraził czy co innego żem uczynił. Te inne blogi poetyckie to fajne są. Kultura tam kwitnie jak ktoś grafomana strzeli to wszyscy się zachwycają albo to lansowe tabliczki napisy w sraczach i witrynach, klatkach schodowych / czego nikogo nie dziwi sama nazwa. Nihil nowi Polska dla Polaków,Żydów i Słowaków.

   Usuń
  5. Dzie tam wody w usta? Po prostu, nie znam wystąpienia, to ani nie polemizuję, ani nie przytakuję, etc. O literaturze posmoleńskiej też nie jestem kompetentny rozmawiać, żeby, bo znam tylko wiersze mniej lub bardziej okropne zebrane przez Wencla na jednej stronie (cza se wpisać w google ,,wiersze o Smoleńsku''), zaś jednej posmoleńskiej powieści, tzn. nowego Wildsteina nie cztałem, bo po ,,Dolinie nicości'' spotkania z Wildsteinową prozą zakończyłem.

   Usuń
  6. Byłem pewny żeś Najkacza oglądał jednak a tylko pozujesz, Twoja polemika po mistrzowsku wszystko tłumaczy w sumie było o literaturze.

   Usuń
  7. Nie, serio nie oglądałem, nie ma czasu, panie.

   Usuń
  8. Ty wiesz lepiej.

   Usuń
 3. Bo jakby na Ukrainie była wyborcza to by się nie musiał Irwaneć wysilać. Ona by za niego wszystko załatwiła, wyśmiałaby tych Kozaków jak trza.

  OdpowiedzUsuń