czwartek, 23 maja 2013

Wpis obalający kapitalizm

Nie ma większego wroga dla komunisty od drugiego komunisty. Nie ma większego wroga dla anarchisty, jak anarchokapitalista. Historia hejtu anarchistyczno-anarchokapitalistycznego jest prastara. Postanowiłem go zakończyć jednym wpisem.

Anarchokapitalizm opiera się na założeniu, że to, co prywatne i oparte na kapitalistycznych zasadach, będzie działać optymalnie. Czyli prywatna i płatna służba zdrowia i prywatna i płatna edukacja sprawią, że będziemy zdrowi, mądrzy, a w dodatku bogaci, bo pracodawca, zamiast płacić na NFZ, da nam te pieniądze do ręki wspaniałomyślnie.

Znalazłem żywy dowód, że nie. Czytam ja dziecku książeczki. Najpierw książeczkę pt. Traktor, rzeszowskiego wydawnictwa Jafi sp. zoo. Na drugiej stronie natykam się na dwuwiersz.

Nakrętkę Radek poszukał
kluczem dokręcił, postukał

Nakrętkę poszukał? Czy Radek jest Czechem? Jeśli tak, to nie czytam tego dziecku przed 22. Ale okiej, każdemu może się zdarzyć. Bierzemy książeczkę pt Koparka, tegoż wydawnictwa. I nadziewam się na czterowiersz:

Radek nią steruje zgrabnie,
za przyczepkę nic nie spadnie,
ubezpiecza Kamil jego,
by nie stało się nic złego.

Noszkurde. Kapitalista ewidentnie poskąpił na redakcję, bo poza autorem i ilustratorem nie ma nikogo w stopce, no i język kuleje dość ewidentnie. Na tyle, że zatrudnienie na umowę o dzieło za głupie kilkaset złotych studenta/ki polonistyki czy innego humana, w każdym razie kogoś piśmiennego powinno załatwić sprawę. przy nakładzie rzędu kilku tysięcy egzemplarzy nie wpłynęłoby to na cenę książeczki, a zaoszczędziłoby dzieciom niewinnym kontaktu z babolami.
Zresztą z zatrudnianiem studentów jest jeszcze jeden myk. Dajemy ogłoszenie, że szukamy tłumacza. zgłasza się do nas 15 studentów. Każdemu dajemy 15 stron do przetłumaczenia ,,na próbę''. Po zebraniu ,,próbek'' każdemu dziękujemy i każemy spadać na drzewo. Teraz jedna osoba składa to do kupy i za frajer mamy zrobiony przekład 225 stron tekstu. Takie tłumaczenia łatwo poznać, jeśli są słabo zredagowane, bo widać, że wszystkie kawałki są z innej parafii, np. jeden idiom jest tłumaczony tak, a za kilkanaście stron siak.

I tak wyglądałaby mniej więcej prywatna, płatna edukacja podstawowa, no.

A komuniści byli, jacy byli, owszem, 70 milionów ludzi zabili, ale jak reżimowa Nasza Księgarnia wypuszczała Andersena z ilustracjami Szancera, to nie było chuja we wsi. Tak, tak, Gerwazeńku.

14 komentarzy:

 1. a po ki ci.ul Ty dzieciom takie gópie coś czytasz? to już Brzechwa jest be? i Tuwim?
  a ty, postukał, poszukał, ech, młodzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzechwe i Tuwima znajo. I Muminki. I smoka wawelskiego. I inne tyż. Ale w klasyce mało jest o traktorach, a traktory są koroną stworzenia.

   Usuń
  2. To czytaj im od razu "Traktory zdobędą wiosnę"

   Usuń
  3. brzechwa też popełniał 'wracajcie z powrotem'

   Usuń
  4. Co wolno Brzechwie, to nie byle burżujowi. To primo. Secundo - wracać z powrotem to inny kaliber niż szukać nakrętkę jednak.

   Usuń
  5. Podobno Pan Kleks oskarżył Brzechwę o mobbing. Tuwim jest odpowiedzialny za strajk na kolei a Porazińska to była pisarka gruzińska.

   Usuń
  6. Student przetłumaczy nawet bez znajomości języka.O czym dobrze wiedział Byron i Mickiewicz chwaląc młodość a też dobrze zapowiadający się poeta nie wie.

   Usuń
 2. Wyklęty powstań ziomie
  Twe życie już jest policzone
  Powstańcie których dręczy kóól
  Pozostał wam się jeno ból
  Myśl nowa logo promiennymi
  W sklepie z częściami zamiennymi
  Niech wiedzie nas do hipermaku
  Dużego klausa i bauhausa

  OdpowiedzUsuń
 3. a Bracia Lwie Serce? a inne Astrid? pię-kne!
  traktor kupić, na traktorze jeździć po górach dolinach. Tolkien? Doktor co mowę zwierząt rozumie? no i - panie, Sienkiewicz!Żeromski jeszcze nie, zlituj, zlituj;p
  ale jaki poet ozwał się był, kóólowy;p
  ale on tak z tych hejterów czy wicewersja raczej? bo tak siewoho na razie. Raczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bracia Lwie Serce byli. I Mio, mój Mio tyż, przetykany w myślach kurwami licznemi, że Astrid nie dostała Nobla, zapewne tylko dlatego, że dziecięca pisarka, niepoważnie potraktowana.

   Tolkiena ni mogę czytać, wpisa o tem osobnego pierdyknę.

   Sienkiewicz - tak, ale dla równowagi z Hajdamakamy Szewczenki Tarasa:) Szabla Wołodyjoskiygo vs swiaszczeni nożi hajdamakiw:)

   Usuń
  2. Niech z Przyziemia Niziołki z szablą pana Michała na Mordor się rzucą i równowagę zakłóca.Tarasa dźwięki Hajdamaki Szewczenki.Astrid mała Nobla nie dostała. Kurwy śliczne idylliczne, serca lwa razy dwa.

   Usuń
 4. ; ) piękny koment (powyżej).
  ale że ja monotematyczna, to weź Ty lepiej dzieciom Usenkę poczytaj, ale Natalię - "Przecinek i kropka". co roku nowy ilustrator / ilustratorka. były perełki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękny i godny głównej nagrody w Kutnie albo w Chełmie.

   Usuń
 5. The news has received some limited coverage in the article ecstatic sex.
  Tantra sex takes a couple together through the
  Sistine Chapel for the next witty one-liner, or not.

  However, there was a big actor at the stark and vivid descriptions its own erotic acts.
  What is bliss It is a wide range of interests including sexology,aromatherapy, music therapy,
  meditation, and where to find and buy a sustainable bed.
  That takes the style and class out of the other half live,
  adds Steve N Allen.

  Have a look at my webpage - webpage ()

  OdpowiedzUsuń