wtorek, 3 września 2013

Szwagrex, czyli dzieło doskonałe

A tak z dziesięć lat temu było jęczenie, że ni ma nowego ,,Przedwiośnia'', powieści, która by całą polską współczesność wzięła i wyraziła. Teraz może też jakaś tęsknota za „Przedwiośniem” (ale czemu „Przedwiośniem” właśnie?) jest, ale już się nie przygotowuję do egzaminów na polonistykę, więc nie wiem, nie znam się, nie czytałem, nie byłem, nie dotyczy mnie to ani-ani.

Nawet jeśli takie tęsknoty są i teraz, to już ich nie będzie. Odnalazłem dzieło idealne, które Polskę współczesną opisuje lepiej, niż można to sobie wyobrazić. Niestety, w dobie cywilizacji obrazkowej to nie jest tekst pisany, a fotka.

Focia jest zajumana ze strony Podlaska Chorągiew Husarska.


Nie wiem, czy twórca zdawał sobie sprawę z tego, co zrobił. Możliwe, że chciał po prostu pstryknąć chłopaków na koniach. A strzelił focię Polski całej w samej jej istocie. Zderzenie husarii z szyldozą to jest właśnie współczesne „Przedwiośnie”. Na pierwszym planie barierki, co jest metaforą, której interpretację zostawiam Czytelnikowi. Chłopy na kuniach na drugim, a na trzecim Nędza i Rozpacz. Cóś jakby jakieś monstrum monstrualne nażarło cię clipartów ze wczesnego Worda i obrzygało wielką płytę. Z przodu pieczołowicie odtwarzane przez rzemieślników wyspecjalizowanych na rekonstruktorskie zamówienie czapraki, rzędy, żupany, olstra, kontusze, dzbanki, kurdybanki i inne duperele, z tyłu robione w Paincie przez szwagra za flaszkę reklamy Szwagrexu, renomowanego importera używanego papieru toaletowego z krajów Beneluxu. Z przodu pazłotko, z tyłu słoma i błotko. Z przodu muzeum, z tyłu estetyczny armagiedon wykonany chałupniczymi metodami. Ta focia za trzysta lat będzie zdobić okładkę koneserskiego albumu „Urbanistyka Bolandy”, dostępnego w wyspecjalizowanych sklepach dla zboków estetycznych. Praprapraprawnuk posadzi na kolanach prapraprapraprawnuka i opowie mu o ludku, który miał piękną a i z pietyzmem zrekonstruowaną przeszłość, prowizoryczną teraźniejszość, a na myśl o przyszłości  wzdragał się jak diabeł przed święconą wodą, nierekonstruowaną.

Taką przebodli nas ojczyzną, innego końca świata nie będzie, etc.16 komentarzy:

 1. takie jes rzycie. w bolandzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czym to się różni od parad w NY czy Bostonie. Zdjęcie jak zdjęcie lepsze od pseudoartystycznych fotoszopów. Jadą chłopy pod Białystok. Ani biedy ani nędzy nie widzę szklanych domów brakuje fakt. Wiekopomne wnioski przesadzone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwestia smaku, w którym są chrząstki duszy i wzmacniacze smaku, 3 jakoś taq.

   Można wyglądać nędznie, ale schludnie, można wyglądać jak kraj rozjebany wszystkimi mozliwymi nieszczęściami, ale nie dobijać go całkowitym maniem w dupie przestrzeni publicznej.

   Usuń
  2. A wszystkiemu winna jest Ojczyzna.

   Usuń
  3. A wszystkiemu winna jest Ojczyzna.

   Usuń
  4. Jejku, jejku ani wzmacniacze ani co, krytyczny to był Duda G. i jest Andrzej M.

   Usuń
  5. R...bany to są najszczęśliwsze czasy dla ludziów z nad Wisły a Tobie nie pasi.

   Usuń
  6. Miałeś Chamie złoty róg. Ostało Ci się jeno błoto i mierzwa.

   Usuń
  7. Miałeś Chamie złoty róg. Ostało Ci się jeno błoto i mierzwa.

   Usuń
  8. R...bany to są najszczęśliwsze czasy dla ludziów z nad Wisły a Tobie nie pasi.

   Usuń
  9. Mam 66 lat ocalałem prowadzony na rzeź.

   Usuń
  10. Wszystkiemu winien jest niski poziom cnót obywatelskich. Jasne, jest najlepszy czas w Europie w ogóle od dłuższego czasu. Ale się wszystko opiera na kruchych podstawach, a ja chciałbym budować takie społeczeństwo, w którym wiedziałbym, że jak bida ściśnie, to ludzie nie zdziczeją.

   Usuń
  11. Powrót do przeszłości. Budowanie z tego co pod ręką na chwilę bo zaraz wojna i nic nie będzie. Strategia przeczekania, po co wypasiona reklama jak firma zaraz padnie.

   Usuń
 3. Mam 66 lat ocalałem prowadzony na rzeź.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam 66 lat ocalałem prowadzony na rzeź. Dupki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto Cię gdzieś prowadzał? Gdzie żeś Ty bywał?
   Masz 66 lat, urodziłeś się po wojnie, kto Cię dziecię rezać chciał?

   Usuń