wtorek, 2 lipca 2013

Drogi pamiętniczku, czyli rozmowom o poezji stanowcze eee tam.

Drogi pamiętniczku, była u nas Agata z Bolkiem. Tu otwieramy długaśny nawias:

(w zasadzie nie dzielę ludzi na poetów i niepoetów. Ale jak już dzielę, to włącza mi się kategoryzowanie, garb ze studiów wyniesiony. I tak wyróżniamy kategorię poetów, których lubię czytać i poetów,  których lubię na żywo. Jest cudnie, gdy obie te kategorie się zazębiają. Ale jest jeszcze cudniej, gdy poeta, którego lubię czytać i poeta, którego lubię jako ludzia jest dodatkowo poetą, z którym nie rozmawiam o poezji. 
Agata jest. 
Nierozmawianie o poezji może wynikać z tego, żem cham i prostak, że po uwolnieniu się z administracyjnego przymusu mienia o poezji na uczelni w ramach jakże ważnych zajęć i zaliczeń korzystam z przywileju zwierzęcego, czysto intuicyjnego odbioru. Możliwe też, że przyczyna leży po stronie poetów których lubię czytać i z którymi lubię nie rozmawiać o poezji. W tej wąskiej kategorii mieszczą się bowiem ludzie, którzy piszą tak, że wiersze mówią wszystko, co powinno być powiedziane. W wierszach odsłaniają tyle, że każda próba wejścia dalej jest naruszeniem jakieś niespisanej zasady. Drążąc, czułbym się - tu podziękowania dla Jurija Andruchowycza za metaforę - jak buldożer pijany. Takie pisanie to pisanie na granicy, dociera tak daleko, jak się da do tego, co w poezji najważniejsze, do ludzkich spraw.

Tu zamykamy nawias). 

A jak pojechali, było smutno. 

31 komentarzy:

 1. Poetyka tom nauka zajmująca się poetyką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poeto rozmawiaj z sobą sam i sam sobie czytaj. Twojej Zuzanny ani w kąpieli ani w internecie za ch... znaleźć nie mogę. Szkoda bo jak zwykle potrafisz zaciekawić. Tylko nie wiem czy to nie jest czas utracony stracony czy sponiewierany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwości są dwie: klikasz na link ukrywający się pod tajemnym hasłem ,,wiersze Agaty''

   Dwa: wpisujesz w internetach Agata Zuzanna Jabłońska, wyskoczą wiersze w paru miejscach. Pierwszy wynik to wiersz na stronie Biura Literackiego, dalej w internetach jest cóśtam.

   Usuń
  2. Próbowałem i nie wyszło zawsze cytowałeś. Taki wybór wierszy mini wieszczy.

   Usuń
  3. Mamy na Górnej lepsze internety, lepsze gógle i w ogóle wszstko lepsze, bo Górna jest centrum galaktyki, o czym mało kto mówi, nawet przy podzile funduszu sołeckiego nikt tego nie uwzględnia, a przydałaby się jakaś tabliczka chociaż. Więc z racji lepsiejszych internetów:

   http://www.biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=220&co=txt_1362

   http://arterie.h4v.eu/poezja/8-ogolne/94-arterie-4

   i wersja audio:

   http://www.wrzuta.pl/tag/agata+zuzanna

   Ha, poeta, basostam drumlista, ojciec, wybawca dziewic, a w dodatku miszcz gógla - chyba znowu zacznę jeździć z CV po szkołach.

   Usuń
  4. Albo nie, bo nie umiem pisać - miało być ,,basista''

   Usuń
  5. Pomijając skomplikowane adresy. Trafiłem na stronę Jurija i jego poezję i powiem Ci że wolę to niż opracowania. Coś jest w tym że zabijamy poezję ją opracowując a taką Iliadę osiemset lat uczyli się na pamięć nim nauczyli się pisać Odyseję też.

   Usuń
  6. !
   poezja po to jest dla mnie, bym ją czuła, a nie ogadała się o tym, co na myśli miał Radwański, Świetlicki czy całkiem starzy nawet, co po szkołach wiszą od zarania.
   Twórz, cytuj, tłummacz.
   Zawsze przeczytam, bo lubię te ulotne wzruszenia i serca bicie.

   Usuń
  7. To chyba Zuska nie napisała.

   Usuń
 3. Ładniej by brzmiało cham i prozak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  2. Wyczyściłem. Ma być miłość, pokój i, kurwa, kultura!

   Usuń
  3. dobrześ zrobił, brawo.
   miłość, pokój, kur. kultura i chu.!
   tak.
   szybkiej gupocie mów nie, stanowczo.

   Usuń
  4. Był bym Ci wdzięczny jakbyś po krótce streścił co skasowałeś.

   Usuń
  5. jednemu: nie streszczaj, ani pokrótce, zrobiłeś bardzo dobrze.
   drugiemu: ciekawość - pierwszy stopień do piekła.
   sobie: miłość i pokój (nawet ze trzy z kuchnią) i ku. i ch. ma być!

   Usuń
  6. U poeta forma nie ta może i to prawda że nie będziesz Agata...

   Usuń
  7. Cóż możesz tylko żałować
   żałuję
   czwarta nad ranem - prawie że

   Usuń
  8. Lipcowego poranka
   Najlepiej kosić
   Albo pisać wiersze
   Szukając miłości
   I pięknego słońca
   Przy ptaków
   Pierwszych śpiewie
   Z ozonem burzy
   Co nocą przeszła

   Usuń
  9. Usunąłem dwa posty, w których dwóm Anonimom chodziło o jakieś wzajemne do siebie wąty.

   Usuń
  10. To chyba Zuska nie napisała. Radwański chyba też nie.
   Ale tyz piknie.
   idę szukać burzy
   szukaj buduj burz

   Usuń
  11. Moja ulubiona skrzecząca kapela. Napisała to kupa gnoju czy cós takiego ja to tylko sprofanowałem. Zuska pisze trochę lepiej ale porównując dwie próbki to kierując się patriotyzmem lokalnym nasz poeta lepszy jest. Bo choć trochę od trendy się cofa, to potencjał ma powiedzmy jeszcze nieokreślony. Bo on może trochę zakompleksiony to stylistycznie scalony.
   Mimo spóźnionego debiuta ma niezłego kopa i buta.

   Usuń
  12. Agata jest zdecydowanie lepsza. Patriotyzm lokalny to krzywda dla miejscowych tfurcuf.

   Usuń
  13. Jest ciekawa a literatura to nie wyścigi, łączy was oryginalność i odmienność. Jesteście takie same dobre
   tyle że twój ,, korzeń ,, lepszy. Choć Ci czasem ziemia pod drzwi podchodzi to lepiej w mocnym gruncie żeś zakorzeniony.

   Usuń
 4. prozaca też nie bierz, wiersz przeczytaj:) to jest dopiero terapia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałem już bez aluzji i złośliwości trafiłem na Ciociosan ch.....

   Usuń
  2. Cholera bardzo mi się te klimaty podobają i język też
   Taki Ciociosan i życiowy zakwas. Nieprzegadane o czymś naprawdę dobre. Strony są jakieś futurystyczne,jestem ze świata zapachu książki. Jak kogoś wkurzyłem to przepraszam moja dyskusja jest raczej wirtualna nawet autora blogu przyswajam na zasadzie bytu nieobecnego.

   Usuń
  3. Cieszę się, że podeszło. Wiersze o czymś, tak.

   Strony futurystyczne, też wolę papierowe książki. Nie żeby jakiś fetysz papieru, zapach książki czy coś. Książka jest po prostu praktyczniejsza.

   Ale, ale, dzięki internetom przeciętny hodowca owiec z Puszczy Sandomierskiej ma podobny dostęp do kultury, jak sztudent zarządzania chaosem z wojewódzkiego miasta. O tym bedzie następna notka.

   Usuń
  4. No nie taki przeciętny hodowca, owce całkiem wypasione dostęp do książek obecnie żaden. Płyty i książki kupuję w stolicy innowacji z kosza. Czasem można tam znaleźć unikalne rzeczy. Od dłuższego czasu szukam tam Wyjścia awaryjnego i Chałwy bohaterom. Mam parę metrów bieżących dobrej literatury, którą zamieniłbym za dwie broszurki dobrego młodego poety. Moje już zużyłem i są makulaturą. Wymienię oddam w dobre ręce odciski palców zetrę. Jestem polskim nacjonalistom zawsze byłem oporny czekam na propozycję.

   Usuń
  5. Tak, książki i płyty cza se kupić w Mieście Wielkiej Cipy, ale można je też kupić w internacie i pan listonosz przyniesie na własne klepisko.
   W internacie jest też od metra muzyki i wierszy. Nie mam już tak, jak za młodu, kiedy były kapele, o których się dużo słyszało, a na ich kasetę wpadało się na czad giełdzie po np. paru latach. Oczywiście, nie zawsze idzie znaleźć udostępnione przez wykonawcę całe albumy czy książki (chociaż i tak bywa), ale trudno tez znaleźć poetę czy muzyka, którego przynajmniej paru utworów nie wygooglamy. Ogólnie, mając dostęp do sieci zorientujemy się mniej więcej, co gdzie piszczy, chociaż, owszem, do teatru jeszcze nie pójdziemy.

   Chałwa wyjdzie jesienią.

   Księgę sprzedają spod lady w jednym warzywniaku, pod tym adresem jotradwanski@gmail.com wytresowana małpa podaje koordynaty.

   Usuń
  6. Jakoś wolę książkę otworzyć, płytę założyć pod igłę albo laser. Sieć nie dla mnie bo nie bardzo umie się w niej zachować. Radio jest świetne w telewizji tylko polityka, programy misyjne słabe i pełne powtórek. W poprzednim roku oglądałem TVR jakiś śmieszny gostek jeździł po prowincji mógł bym to oglądać cały czas,wszechświat to także my.

   Usuń
  7. Sprzedają jak kto chce kupić.

   Usuń